Blog

Alternativní přípravy kávy: Objevte svět jedinečných chutí
Alternativní přípravy kávy: Objevte svět jedinečných chutí

 

Pokud jde o přípravu lahodného šálku kávy, už dávno nejsou jedinými možnostmi překapávače z přelomu století, turek nebo „pressíčko”. Dnešní doba otevřela dveře k nejrůznějším alternativním metodám přípravy, které uvedou milovníky pražených zrnek do úplně nového světa vůní, chutí a zážitků. Na následujících řádcích vás proto provedeme těmi nejznámějšími alternativami a ke každé z nich vám doporučíme i kafíčko, za které dáme klidně ruku do mlýnku.

V60: Kapky plné jemné chuti

Metoda V60 je jedna z nejoblíbenějších a nejdostupnějších variant filtrování. Přišla s ní japonská firma Hario a název dripperu je odvozený tvaru a úhlu, který papírový filtr uvnitř svírá. Původní Hario V6 byl vyrobený ze skla, dnes si ho můžete pořídit domů v porcelánové nebo plastové variantě (která je naprosto ideální na cestování) a ve 2 velikostech – #1, pokud vaříte kávu jen pro sebe, #2 tehdy, kdy připravujete dva šálky.

Díky přesně promyšlenému kónickému tvaru a žebrování drážek uvnitř máte přesnou kontrolu nad procesem spařování. Postupným přeléváním horké vody krouživými pohyby přes kávovou sedlinu vzniká čistý nápoj, který zvýrazňuje jemné chutě a dá vyniknout především ovocitějším kávám. Nejvíce svědčí příprava přes V60 světle praženým zrnkům, jako je třeba Lord Voldemort z dublinské pražírny Cloud Picker.

Aeropress: I ručním kávovarem vykouzlíte espresso

Aeropress je nejmladší ze všech alternativních příprav kávy – poprvé ho představil v roce 2005 prezident americké společnosti Aerobie, Alan Adler. Je až geniálně jednoduchý, lehký, snadno se přenáší a během chvilky vykouzlí lahodnou kávu s nízkou aciditou a širokou paletou chutí. Funguje na principu 2 plastových válců, které do sebe zapadají a stlačením pístu vytvoříte dostatečný tlak potřebný k přefiltrování namleté kávy. Tu v podstatě vytlačíte přes papírový filtr rovnou do hrnku.

Samozřejmě pravé espresso ruční kávovar neudělá, k tomu je zapotřebí tlak 9 barů a s Aeropressem dosáhnete tlaku necelého 1 baru. Výsledná káva se mu ale chuťově velmi blíží a můžete ji „vyzunknout” jen tak, nebo použít jako základ pro cappuccino, latte a další kávy se šlehaným mlékem. My vám na něj doporučíme příjemně sladký a ovocný blend 3 výběrových káv – Jump z italské pražírny Ditta Artigianale.

French Press: Lahodná káva prakticky bez práce

French press se řadí mezi ty nejklasičtější alternativní metody přípravy kávy, ke které nepotřebujete drahé přístroje ani složité postupy. Stačí vám 1 skleněná konvička s pístem, horká voda a namletá káva. Pak už jen zalijete kávu vodou, počkáte 3 minuty, stlačením pístu oddělíte sedlinu a máte hotovo.

Jeho vznik se datuje až do poloviny 19. století, dobu své největší slávy zažil ve Francii v 60. letech. A proč je stále tak oblíbený? Louhováním v horké vodě se neničí cenné oleje a horká voda má čas vytáhnout z mleté kávy to nejlepší. Nápoj má plnou chuť, je krémový a aromatický, ale ne hořký. Přesvědčte se o tom sami a vyzkoušejte na french pressu třeba světleji praženou, ovocnou Nicaraguu ze slovinské pražírny Goat Story.

Moka konvička: Italský kávový kult

Moka konvička se skládá z 5 částí – nádoby na vodu, trychtýřku na kávu, těsnění, filtru a vrchní části, do které se přefiltruje káva. Vynalezl ji v roce 1933 Alfonso Bialetti, který chtěl Italům, milovníkům espressa, dopřát možnost, jak si ho připravit i doma, aniž by museli jít do kavárny. Výsledný nápoj samozřejmě není pravé espresso, to umí jen espresso kávovar, je mu ale velmi podobný a má intenzivní, plnou chuť. A upřímně bychom se hodně divili, kdyby se v Itálii našla domácnost, kde alespoň jednu bialettku nemají.

Káva v moka konvičce se vaří na sporáku a je potřeba, aby byla zrnka co nejčerstvější, namletá ideálně až těsně před samotnou přípravou a jemněji než na dripp, ale hruběji než na espresso, tedy na konzistenci písku. Co se týče teploty vody, tam se názory různí. Někteří baristi zastávají názor, že se při studené vodě káva přepaluje, některým přijde káva z teplé vody mdlá. Ve výsledku tedy záleží jen na vás a doporučenou teplotu vám neřekneme, zato vám ale doporučíme kávu, a to samozřejmě tu italskou! Voňavou a intenzivní Mamma Mia z pražírny Ditta Artigianale, která tu už jednou zazněla.

Chemex: Elegantní překapávač, který si budete chtít vystavit

Chemex vlastně vznikl tak trochu omylem a spontánně, když si v roce 1941 lékař Peter Schlumbohm připravil kávu přes papírový filtr vložený do skleněné kádinky. V tu chvíli zřejmě improvizoval a vůbec netušil, že vymyslel levný kávovar, který se stane jednou z nejoblíbenějších alternativ přípravy kávy. Designu se chytla firma Chemex Corporation, která z borosilikátového skla vyfoukla nádobu ve tvaru přesýpacích hodin. Ta spojuje vrchní část pro filtr a kávu a spodní pro zachycení přefiltrované kávy. Pomyslnou kávovou třešní na dortu je dřevěný prstenec ve středu, který nahrazuje rukojeť a chrání prsty před popálením.

Hodí se na něj nejvíce světle pražená zrnka namletá na strukturu krystalového cukru, tedy o malinko hruběji než na V60. Výsledná káva je výrazná, bez pěny a odhalí i ty nejjemnější nuance. Vyzkoušejte si na Chemexu připravit třeba svěží kávu z Keni bulharské pražírny Snack!.

Stejně jako se od sebe liší jednotlivé alternativní metody přípravy kávy, liší se lehce i výsledný nápoj. My osobně jsme ještě nenarazili na kafíčko, které chutná stejně na V60, Chemexu nebo v moka konvičce. A to nás baví skoro stejně tolik, jako objevování nových pražíren!

Nezapomeňte nám napsat na našem Facebooku nebo Instagramu, který způsob přípravy kávy máte nejraději!

Číst článek
1 položek celkem